Dbamy o pszczoły

„Dbamy o pszczoły razem z CH Osowa” – dowiedz się więcej o niezwykłym życiu pszczół!

Wiecie, że w Polsce żyje około 470 gatunków pszczół? Słyszeliście o pszczelim tańcu, dzięki któremu pszczoły komunikują się między sobą? Te i inne ciekawostki znajdziecie w specjalnej, pszczelej książeczce, którą można pobrać z naszej strony internetowej! Z broszurki dowiecie się, dlaczego pszczoły są tak ważne dla naszego środowiska oraz co możemy zrobić, by pomóc w przetrwaniu pszczelego gatunku.

Książeczka „Dbamy o pszczoły razem z CH Osowa” w wersji drukowanej trafiła już do rąk przedszkolaków i uczniów osowskich placówek edukacyjnych podczas V Osowskiego Eko Festynu. Teraz udostępniamy ją na naszej stronie internetowej, aby cenne informacje o pszczołach dotarły do jak największego grona osób!

Życzymy przyjemnej lektury!

dbamy_24052018_mini
Pobierz książeczkę.

 


 

PSZCZOŁY MAJĄ WOLNE

Jak mija lato naszym pszczołom? Na odpoczynku i… konsumowaniu! Pszczoły w sezonie wiosennym i na początku wakacji bardzo się napracowały – wyprodukowały aż 60 kilogramów miodu. Pyszny i odżywczy miód, bogaty w najlepsze składniki, będzie nagrodą w niejednym konkursie organizowanym przez nasze Centrum.

Tymczasem nasze pszczoły po wykonanej pracy już przygotowują się do zimy. Na ulach zamontowano specjalne nadstawki z pokarmem, by owady mogły się odpowiednio najeść i przetrwać nadchodzące chłody. Pszczoły posilają się syropem cukrowym – dbamy, by miały go pod dostatkiem.

Choć nie ma już nektaru, niektóre pszczoły wylatują z ula po tak zwany późny wziątek z nawłoci – roślin stanowiących pożytek okresu późnoletniego i jesiennego. Dzięki temu, że nawłoć kwitnie w sierpniu i wrześniu, owady mogą zbierać jeszcze pyłek. Jednak te, które chcą wciąż pracować, będą miały mniej czasu na to, by się porządnie najeść. Dlatego zbiory sierpniowe są bardzo małe – koncentrujemy się na tym, by pszczoły odpowiednio nakarmione przetrwały zimę.

Zebrany przez nas miód znajduje się już w słoiczkach i jest gotowy, by trafić w Wasze ręce. Obserwujcie uważnie nasz fanpage oraz stronę www, by brać udział w konkursach i wygrać ten drogocenny, złoty płyn!

 

 


 

CO SŁYCHAĆ W OSOWSKIM ULU?

Po zimie z naszych uli na pierwszy oblot wyleciało blisko 300 tysięcy pszczół! Wiecie, czym w tej chwili zajmują się nasze pszczoły i kiedy zaczną produkować miód?

Wiosenna pogoda stanowi idealne warunki do działania dla tych małych stworzeń. Osowskie pszczoły zaczęły nosić pyłek, a matka zaczęła czerwić, czyli składać jaja do komórek plastra, dzięki czemu pszczela rodzina może się rozrastać. Rośliny już nektarują, a to oznacza, że pszczoły ruszyły również z produkcją miodu. Powinien on być gotowy w okolicach lipca bieżącego roku.

Miód wytworzony przez osowskie pszczoły będzie opatrzony naszą marką, a osoby, które wezmą udział w przyszłych konkursach czy loteriach organizowanych przez CH Osowa, będą miały szansę go wygrać i spróbować! Z racji bliskości ogródków działkowych i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którym graniczy nasze Centrum, można spodziewać się miodu wielokwiatowego i lipowego. To, ile miodu powstanie w jednym ulu, zależy od pożytków i pogody, ale możliwe, że w jednym ulu wytworzonych zostanie aż 20 kilogramów miodu.

Miejska pasieka, znajdująca się przy naszym Centrum, powstała w lipcu 2017 roku we współpracy z Pszczelarium. Miała na celu ochronę pszczół oraz przywrócenie bioróżnorodności w regionie, ponieważ pszczoły jako gatunek są zagrożone wyginięciem, głównie z powodu stosowania pestycydów przez rolników. W miastach nie używa się oprysków na masową skalę, dlatego też narodził się pomysł na tworzenie miejskich pasiek. Do projektu przyłączyło się również Centrum Handlowe Osowa i dzięki temu na górce pod lasem za parkingiem bocznym Centrum Handlowego postawiono pięć uli. Pszczoły na dobre zadomowiły się w wielkich aglomeracjach i produkują pyszny, zdrowy, oryginalny miejski miód!

W najbliższym czasie w naszym Centrum planowane są pszczele warsztaty, które przybliżą wszystkim życie i działalność tych dzikich owadów, a także utworzenie placu zabaw dla dzieci w kształcie ula, gdzie najmłodsi będą się uwrażliwiać na los tych małych stworzeń.

Aby dowiedzieć się więcej o pszczołach, zachęcamy do pobierania książeczki „Dbamy o pszczoły razem z Centrum Handlowym Osowa” z naszej strony internetowej! W broszurce między innymi znajduje się rozdział, mówiący o tym, co można zrobić, by ratować pszczeli gatunek.