JARMARK ŻUŁAWSKIE SMAKI I WARSZTATY KISZENIA KAPUSTY
02-03 grudnia

2 i 3 grudnia zapraszamy na jarmark produktów regionalnych – Żuławskie Smaki. Będzie to świetnia okazja do tego, by zakupić zdrowe, regionalne produkty, których nie znajdziemy na co dzień w sklepach. Na stoiskach wystawców pojawią się domowe pierogi z Żuław; niestandardowe kiszonki, takie jak kiszony kalafior, kalarepa czy kapusta kiszona po koreańsku z dodatkiem dyni i gruszki; domowe przetwory z żuławskich malin, w tym przetwory bez pestek i prozdrowotne syropy; ogórki w kilku odsłonach; wędliny z przyprawami bez konserwantów; sery długodojrzewające, w tym Szeneker – ser szwajcarski o lekko orzechowym smaku; a także miody i wyroby pasieczne.
W niedzielę, 3 grudnia w ramach naszego jarmarku odbędą się warsztaty z kiszenia kapusty. To jedyna taka okazja, by dowiedzieć się, jak odpowiednio poszatkować, doprawić i właściwie ubić warzywo za pomocą tłuczka. Prowadzący opowiedzą o historii i tradycji kiszenia oraz wskażą na prozdrowotne korzyści płynące ze spożywania kiszonek. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej i jakie są różnice pomiędzy tymi produktami.

Na warsztaty zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, którzy także chcieliby się dowiedzieć, jak powstaje kiszona kapusta.

Bezpłatne warsztaty potrwają od godziny 14:00 do godziny 16:00, a jarmark produktów regionalnych odbywać się będzie przez cały weekend w godzinach otwarcia Centrum.

Lista wystawców jarmarku Żuławskie Smaku na 2 i 3 grudnia:

  • Kuchnia Halinki – domowe pierogi z Żuław,
  • Pan Niedźwiedź i jego Kuchnia ekstremalna, czyli wyjątkowe kiszonki,
  • stoisko z ekskluzywnymi, domowymi przetworami z żuławskich malin, w tym przetworami bez pestek i prozdrowotnymi syropami,
  • Żuławska Zagroda z ogórkami kiszonymi, curry, piklami i buraczkami – z żuławskich upraw,
  • Mięsne Specjały z Borów – oferujące wędliny z 100% mięsa, bez konserwantów,
  • Żuławski Dom Sera oraz Mleczarnia w Skarszewach z żuławskimi serami długo dojrzewającymi,
  • Żuławska Pasieka Wędrowna – z miodami i wyrobami pasiecznymi.

76765_428_04_jarmark_baner-www_1200x361px_v3