Achromatografie czyli czarno-biały świat Adama Dereszkiewicza
01 marca - 30 kwietnia

Wystawa pt. „Achromatografie” autorstwa Adama Dereszkiewicza w CH Osowa

O projekcie „Achromatografie”

Achromatografie zaczęły powstawać około roku 2009.
Na swojej drodze dość szybko ewoluowały z pierwotnego planu realizowania ich jako bardzo kontrastowe fotografie monochromatyczne w stronę bardzo silnej lub całkowitej grafizacji.
Cykl Achromatografii jest wciąż otwarty. Składa się na niego kilka powiększających się zestawów, których tematykę określić można prostymi hasłami – spójrz pod nogi, popatrz w górę, popatrz wkoło, przyjrzyj się.
Efekt końcowy każdej pracy prewizualizowany jest na etapie zdejmowania kadrów, podczas obserwacji otoczenia.
Pozbawienie obrazu większości niuansów tonalnych pozwala zsyntetyzować relacje obiektów w przestrzeni i zbudować z nich nowe kompozycje.

Adam Dereszkiewicz (ur. 1974, Gdańsk) – Fotograf, grafik, animator kultury, edukator. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska.
Juror konkursów fotograficznych, organizator warsztatów, plenerów, wystaw, konkursów oraz spotkań fotograficznych w ramach działalności w Gdańskim Towarzystwie Fotograficznym. Od 2012 jego wiceprezes, od roku 2014 sprawujący funkcję prezesa.
W fotografii pasjonują go tradycyjne techniki reprodukcji obrazu oraz mieszanie technik cyfrowych z tradycyjnymi. Stara się kreować obrazy proste, bardzo często czarno-białe i kontrastowe. Nie stroni od eksperymentów i łączenia technik fotograficznych z graficznymi. Często powracającymi sposobami realizacji prac są wielokrotne ekspozycje, kolaże i grafizacje.
Brał udział w wielu wystawach zbiorowych a także prezentował autorskie projekty fotograficzne, zbierając pochlebne recenzje swoich prac. Najlepiej czuje się w kategoriach aktu, portretu i abstrakcji fotograficznej. Wiele jego prac to wieloletnie cykle fotograficzne o charakterze społecznym realizowane przy udziale wielu uczestniczek.
Obecnie kończy pracę nad projektami „Szukając Wenus” oraz „Tak mnie dotykaj”.
W realizacji jest „Selfie Project”, do którego można zgłaszać się przez stronę www przesyłając swoje selfie (autoportret fotograficzny).

Wcześniejsze projekty
2018 Achromatografie
2017 Magiczne łąki (cyjanotypie)
2015 Femiflorigrafie
2014 Duografie
2013 W pamięci mej obraz Wasz
2013 Jedna rzecz

 

achromatografieosowa_1032019_mini2